Google, czyli „szukajcie a znajdziecie”

Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli chcemy na dobre zawiesić internet w naszym komputerze, wystarczy że w wyszukiwarkę Google wpiszemy słowo „Google”. Jest to oczywiście jedynie niewinne szyderstwo, które wynika przede wszystkim z nieporównywalnego sukcesu, który firma Google osiągnęła w zaledwie 16 lat swojej działalności na rynku.
Wszystko zaczęło się w 1998 roku kiedy to dwóch doktorantów amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda opracowało algorytm BackRub, służący optymalizacji w wyszukiwaniu powiązań hipertekstowych. Byli to Larry Page i Siergiej Brin. Wkrótce potem prototyp uległ kilku modyfikacjom i po pewnym czasie stał się podstawą do stworzenia produktu, którym aktualnie posługują się niemal wszyscy użytkownicy domowych komputerów. Mowa oczywiście o wyszukiwarce Google.

larry-page
Larry Page

Zainteresowanie użytkowników internetu okazało się tak duże, że w niedługim czasie wyszukiwarka praktycznie uzyskała monopol na katalogowanie informacji w internecie. Do tego naturalnie doszły całkiem pokaźne zakupy. Dynamiczny rozwój Google sprawił, że firma wykupiła kilka mniejszych firm i przedsiębiorstw. Jedną z najważniejszych pozycji na długiej liście zakupów był oczywiście serwis Youtube. Niedługo potem, bo w 2004 roku, firma zdecydowała się wejść na amerykańską giełdę.

youtube
Logo youtube

Obecnie w strukturach Google zatrudnionych jest ponad 50.000 osób z kilkunastu krajów świata. Główna siedziba znajduje się natomiast w mieście Mountain View w Californi. Warto zaznaczyć, że ekspansja tego internetowego giganta nie ominęła terytorium Polski. Google posiada dokładnie dwa centra badawcze – w Krakowie i we Wrocławiu. Niewielka placówka znajduje sie również w Warszawie. Roczne zyski firmy Google wynoszą średnio 3 miliardy dolarów, co plasuje ich w ścisłej czołówce liderów branży internetowej.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *