Duracell

Z ich baterii każdy korzysta, zna króliczka, który je reklamuje. Baterie firmy Duracell są obecne niemal w każdym domu. A historia firmy, która je stworzyła i wyrosła na największego potentata baterii, Berkshire Hathaway jest warta uwagi. Na początku bowiem była firma P.R.Mallory Company, którą Berkshire Hathaway wchłonęło.
Firma jest światowym gigantem w produkcji akumulatorów i inteligentnych systemów zasilania. Jej korzenie sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to panowie Samuel Ruben i Philip Mallory rozpoczęli pracę właśnie nad magazynowaniem energii. Stworzona firma P.R. Mallory Company zajmowała się produkcją baterii rtęciowych. duracellKupowało je przede wszystkim wojsko. Firma P.R. Mallory powstała w Burlington w stanie Massachusetts, jednak niedługo po tym przeniosła swoją siedzibę do Indianapolis w stanie Indiana. Produkcja baterii rtęciowych wiązała się z pobieraniem zużytych baterii węglowo-cynkowych. Baterie miały różne rozmiary, jednak kiedy Kodak wypuścił na rynek aparat fotograficzny z lampą błyskową, a było to w latach pięćdziesiątych XX wieku, to pojawiła się konieczność produkcji nowego formatu baterii. I tak powstała najpopularniejsza bateria AAA.
W latach sześćdziesiątych na rynek wprowadzono nazwę Duracell, która miała oznaczać trwałą komórkę, czyli baterię o dłuższej żywotności. Nazwa wywodzi się od rozmowy Dyrektora Wykonawczego i kierownika jednego ze sklepów. W rozmowie padły określenia „Durable Cell” jako propozycja nazwania nowej baterii. Okazało się jednak, że istniała firma sprzątająca o nazwie „Duraclean”. I tak od słowa do słowa w końcu pojawiła się nazwa Duracell, która się przyjęła i wkrótce stała się znakiem rozpoznawalnym na całym świecie.
W 1978 roku firma P.R.Mallory została przejęta przez Dart Industries. Ten w 1980 roku połączył się z firmą Kraft. duracell-maskotkaW 1988 roku Kohlberg Kravis Roberts kupił Duracell przejmując ją w 1989 roku. Kolejnym właścicielem był koncern Gillette, który w 1996 roku kupił Duracell za 7 miliardów dolarów. Po dziewięciu latach, w 2005 roku, firmę przejął koncern Procter & Gamble za bagatela 57 miliardów dolarów. We wrześniu 2011 roku Duracell i Powermat Technologies Ltd. Rozpoczęły współpracę jako Duracell Powermat, a ich celem było tworzenie małych, bezprzewodowych ładowarek do telefonów komórkowych i małej elektroniki. Tymczasem Procter & Gamble wciąż posiada 55% udziałów w joint venture, natomiast Powermat 45% udziałów.
Marzec 2012 roku to zawarcie sojuszu wiodących organizacji branżowych energii bezprzewodowej, w której udziela się Duracell. Sojusz nazwano Power Matters Alliance, a jego celem jest skupienie się na stworzeniu energii przyjaznej środowisku naturalnemu.
W 2013 roku na rynku pojawia się nowa bateria, Duracell Quantum. Ma to być najbardziej wydajna bateria w historii firmy.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *