Kiedy w Polsce pojawiła się pierwsza Biedronka, wielu miało mieszane uczucia. To był zupełnie nowy rodzaj sklepów. Do tej pory nie znaliśmy dyskontów. W tych sklepach towar wciąż był w kartonach, co części polskiego społeczeństwa wydawało się niechlujne i tworzące chaos i bałagan na półkach. Z biegiem czasu trzeba przyznać im rację, bowiem wchodząc do sklepu Biedronki ma się wrażenie nieporządku i brudu. Tymczasem właściciel marki święci sukces. Jego obroty na polskim rynku są znaczną wielkością w całości zysków.
Jeronimo Martins to portugalskie przedsiębiorstwo, którego historia sięga 1792 roku. Dzisiaj Jeronimo Martins dysponuje blisko trzema tysiącami sklepów. Jego zyski szacowane są na blisko trzydzieści miliardów złotych. Cała Grupa JM dysponuje trzema sieciami hiper i supermarketów, a do tego hurtowniami i zakładami produkcyjnymi. Od lutego 1996 roku Grupą kieruje Alexander Soares dos Santos, uznany w 2012 roku za najbogatszego człowieka w Portugalii. Jeronimo Martins to jednak nie jest twór XX wieku. Historia firmy sięga końca XVIII wieku, kiedy to Galisyjczyk Jeronimo Martins otworzył w Lizbonie swój pierwszy sklep. Rozwój przedsiębiorstwa nastąpił, gdy po wojnach napoleońskich król Portugalii Ferdynand II nadał przywilej zaopatrywania dworu królewskiego. Syn Martinsa, Domingos, wykorzystał ten fakt do budowania marki sklepu, który oferował towary luksusowe. Po śmierci Domingosa, władzę nad przedsięwzięciem przejął jego starszy syn, który jednak zamiast rozwijać firmę, korzystał z jej marki i pozycji, a zwłaszcza majątku. Rządy więc przejął młodszy syn, Joao Antionio Martins. To na jego barkach spoczęła odbudowa przedsiębiorstwa. Kolejnym właścicielem był Julio Cesar Pereira de Molo, przyjaciel Joao Antonio. W 1921 roku połączył on przedsiębiorstwo ze swoją rodzinną firmą z Porto. Kolejnymi właścicielami byli firmy byli Francisco Manuel Dos Santos i jego zięć Elisio Alexandre Dos Santos. To za ich rządów powstała sieć sklepów. Kiedy wybuchła II wojna światowa firma zajęła się także produkcją artykułów spożywczych, których część sprzedawana była Aliantom. Połowa XX wieku to rozszerzenie działalności o m.in. rynek nieruchomości. Kolejny właściciel, Alexandre Soares Dos Santos, dalej rozszerzał działalność firmy o sieć sklepów Pingo Doce. W 1990 roku firma stała się spółką giełdową na lizbońskiej giełdzie. W 1995 roku firma kupiła polską sieć sklepów Biedronka.
Obecnie na polskim rynku, obok sieci Biedronek, klienci mają możliwość dokonania zakupów w sieciach drogeryjnych Hebe. Za drogerie odpowiada spółka Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja. W grudniu 2007 Grupa stała się właścicielem wszystkich sklepów pod nazwą Plus na terenie Polski i Portugalii.
Jeronimo Martins
CategoriesŚwiatowi giganci
Written by:Kinga
Be First to Comment