Wielka czwórka – Ernst & Young

EY to dynamicznie rozwijająca się firma, której początki sięgają XIX wieku. U fundamentów jej powstania leżą dwie nowatorskie i propracownicze firmy należące jedna do Arthura Younga (1863-1948), a druga do Alwina C. Ernsta (1881-1948).
EY-doradcaArthur Young urodził się w szkockim Glasgow w 1863 roku. Był absolwentem prawa, ale jego zainteresowania poszły w kierunku bankowości i inwestycji. Rok 1890 był dla niego rokiem przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie podjął pracę w rachunkowości. Aż szesnaście lat później założył wraz z bratem firmę Arthur Young & Company.
Alwin C. Ernst urodził się w Cleveland w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1881 roku, gdzie po ukończeniu szkoły pracował jako księgowy. Później założył w 1903 roku niewielką firmę rachunkową pod nazwą Ernst&Ernst, ponieważ wspólnikiem był jego brat, Theodor.
Obaj panowie cenili sobie innowacyjność oraz kształcenie ustawiczne, rozumiane jako ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności przez swoich pracowników. Obaj także wykazywali działania odpowiadające współczesnemu doradztwu biznesowemu. Z resztą obaj uważali się za kogoś więcej niż zwykłego księgowego. Co ciekawe panowie nigdy nie mieli okazji się spotkać, jednak ich filozofie prowadzenia firmy były bardzo podobne i zbieżne ze sobą. Łączyło ich przekonanie o znaczeniu zasobów ludzkich oraz o ich potencjale. W firmie Younga powstał system szkoleń pracowniczych, co na ówczesne czasy było iście innowacyjnym rozwiązaniem. W kolejnych latach zastosowano jeszcze bardziej nowatorskie rozwiązanie, a mianowicie rekrutację na kampusach uniwersyteckich.
EY-budynekZarówno firma Alwina C. Ernsta jak i Arthura Younga weszły na rynek międzynarodowy, w wyniku czego doszło do połączenia firmy Ernsta z Whinney Smith & Whinney, a firma Younga połączyła się z Broads Peterson & Co. To był początek licznych fuzji obu przedsiębiorstw. Oba przedsiębiorstwa z roku na rok pozyskiwały nowych, międzynarodowych klientów, a co za tym szło, otwierały kolejne biura.
Korporacja Ernst & Young powstała w 1989 roku, by w latach kolejnych zdobywać coraz to szersze grono klientów, którym można było zaoferować coraz szerszą gamę usług. Obecnie ta międzynarodowa korporacja nosi nazwę EY (od 2013 roku) i zatrudnia ponad 190 tysięcy osób na całym świecie. Do jej kompetencji należy doradztwo prawne, personalne, księgowe. Zajmuje się także audytem wewnętrznym oraz doradztwem biznesowym. Jednak zakres usług świadczonych przez EY jest o wiele szerszy. Firma reklamuje się jako międzynarodowy gigant w dziedzinie doradztwa biznesowego w bardzo szerokim rozumieniu. Kompleksowość usług oraz ich profesjonalizm to dewiza firmy.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *