Toyota

Samochody tej marki jeżdżą po niemalże wszystkich drogach na świecie. Są niezwykle popularne także w Polsce, a do tego cieszą się bardzo dobrą opinią co do bezawaryjności i komfortu jazdy. Do tego ich japońskie pochodzenie jest gwarantem wysokiej jakości i rzetelności wykonania.
ToyodaHistoria Toyota Motor Corporation sięga roku 1918, kiedy to Japończyk Sakichi Toyoda założył firmę pod nazwą Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd. W 1924 roku Sakichi oraz jego syn Kiichirō Toyoda zbudowali pierwszy automatyczny warsztat tkacki. Dwa lata później założono Toyoda Automatic Loom Works. Produkcja warsztatów tkackich bardzo się rozwinęła. Pod koniec lat dwudziestych poprzedniego wieku, Kiichirō wyjechał do Europy, a potem do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie zainteresował się branżą motoryzacyjną. Jego fascynacja przerodziła się w czyn i już w 1933 roku otworzono w fabryce dział samochodowy. Pierwszym „dziełem” tegoż działu był silnik sześciocylindrowy o pojemności 3,4 litra. Aby móc rozwijać tę gałąź produkcji, konieczne było pozyskanie środków do dalszej produkcji. Sprzedano więc prawa patentowe do automatycznego warsztatu tkackiego. Pozwoliło to w dalszej perspektywie czasowej na powstanie Toyota Motor Corporation. W 1935 roku powstał pierwszy prototyp samochodu Toyota A1. W kolejnym roku, to jest w 1936 rozpoczęto produkcję modelu AA.
Toyota Motor Corporation została powołana do życia 28 sierpnia 1937 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa w fabryce Toyoty skonstruowano mały samochód, który miał być autkiem miejskim. Celem jego produkcji była chęć zmotoryzowania Japończyków. W 1947 roku zakończono prace nad modelem SA. W kolejnych latach z fabryki wychodziły coraz to nowsze modele i rozwiązania motoryzacyjne. Niektóre modele, jak na przykład Corolla, stały się wręcz kultowymi pojazdami, których produkcja i unowocześnianie trwa do dziś.
Toyota-PriusWielkim przełomem w Toyota Motor Corporation było wprowadzenie do produkcji masowej pierwszego samochodu hybrydowego tej marki, modelu Prius. Stało się to w roku 1997. Kilka lat wcześniej Toyota Motor Company i Toyota Motor Sales dokonały fuzji i połączyły się w Toyota Motor Corporation. Aby wejść na amerykański rynek zbytu, Toyota Motor utworzył spółkę z amerykańskim koncernem motoryzacyjnym – General Motors, o nazwie The United Motor Manufacturing Inc. Dzięki temu ruchowi, Toyota wprowadziła na ulice Ameryki Północnej model Camry.
Dostrzegając rosnący rynek dóbr luksusowych, Toyota Motor Corporation utworzyła nową markę, a dokładniej submarkę, której zadaniem i celem była i jest nadal produkcja aut luksusowych. Marka jest doskonale znana na całym świecie – to Lexus.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *