LG

Gdy spojrzy się na ścianę telewizorów lub smartfonów w sklepie ze sprzętem elektronicznym, wyraźnie rzuca się w oczy dominacja kilku firm, które są gigantami światowymi. Liderzy w produkcji sprzętu RTV i urządzeń mobilnych pochodzą z różnych stron świata, jednak na polskim rynku wyraźnie dominują Azjaci – Samsung czy LG. Co ciekawe obie te firmy są południowokoreańskimi przedsiębiorstwami, które działają w branży elektronicznej, telekomunikacyjnej i chemicznej.
LG-sprzetLG to jeden z największych południowokorańskich czeboli, czyli związków finansowych kilku koncernów. Swoją drogą właśnie takie czebole odegrały w gospodarce Korei Południowej znaczącą rolę po II wojnie światowej. Powstawały w latach siedemdziesiątych XX wieku z połaczenia małych prywatnych firm.
LG Group powstało z firmy GoldStar, której założycielem jest Koo In-Hwoi. Przedsiębiorstwo założono z dniem 1 października 1958 roku. Rok później do sprzedaży trafiło pierwsze radio GoldStar A-501. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia do sklepów trafił pierwszy automatyczny telefon GS-1. Model GR-120 to pierwsza lodówka, którą sprzedano w 1965 roku, a rok później pierwszy telewizor. W kolejnych latach sprzedawano klimatyzatory, pralki automatyczne. W latach siedemdziesiątych połączył się z Lucky Chemical Company, zmieniając nazwę na Lucky GoldStar Group. W latach dziewięćdziesiątych polska grupa Art-B zainwestowała w koreańskie przedsiębiorstwo, co pozwoliło na uruchomienie linii produkcyjnej GlodStar Art-B.
Obecnie LG Group jest czwartym co do wielkości przedsiębiorstwem w Korei Południowej. Wyprzedza go Samsung Group, Hyundai Motor Group i grupa SK. Koncern zatrudnia blisko 140 tysięcy osób na całym świecie. Jak podają oficjalne źródła, obroty LG Group w 1996 roku przekroczyły 73 miliardy dolarów amerykańskich. LG zajmuje się głównie przemysłem energetycznym, chemicznym i telekomunikacją oraz elektroniką, choć to właśnie z tego ostatniego zakresu działania przeciętny konsument kojarzy logo firmy i jej produkty.
LG-telefonI właśnie elektronika i telekomunikacja stały się domeną działalności LG Group, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przemianował się na LG Electronics. Co ciekawe LG założył wspólnie z holenderskim koncernem Royal Philips Electronics spółkę o nazwie LG Display (pierwotnie nazwaną LG Philips Displays), która jest nie jednym z największych na świecie producentów matryc używanych w telewizorach i monitorach komputerowych. W 2005 roku LG założyło spółkę z kanadyjskim Nortelem, która jest spółką joint venture. Nazwano ją LG-Nortel, a za cel postawiono produkcję i sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego. LG jest również obecne w Polsce nie tylko jako produkty sprzedażowe, ale jako fabryki i spółki.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *