Spółki, które dały zarobić w 2016 roku, część 2

Ten, kto gra na giełdzie papierów wartościowych z pewnością zna ryzyko i możliwe zyski wynikające z zakupu i sprzedaży akcji. Obserwowanie giełdy, a także wnikliwa analiza sytuacji ekonomicznej poszczególnych spółek jest niezbędnym elementem, by co najmniej nie stracić pieniędzy zainwestowanych w ich akcje. Ważne są także „nastroje” na giełdzie. Podsumowując rok 2016 wyłania się obraz, na czym można było zarobić, a na czym stracić. Oto dalsza część listy spółek, które dały swoim inwestorom zarobić.
Jeśli ktoś lubi ryzyko i niezachowawcze inwestowanie w papiery wartościowe na giełdzie, ten prawdopodobnie zakupił akcje KGHM i na tym nie stracił. gielda-warszawaSytuacja taka mogła mieć miejsce dzięki poprawiającej się gospodarce Chin. KGHM jest największym na świecie producentem srebra oraz jednym z globalnych producentów miedzi, więc nie dziwi wzrost wartości akcji, gdy Chiny znów chętnie kupują miedź. Więcej sprzedanej miedzi, to większe przychody. Większe przychody, to większy zarobek, a co za tym idzie, wzrost cena akcji spółki. Podsumowując poprzedni rok, wartość akcji spółki wzrosły o 40 procent.
Aż o 50 procent wzrosły ceny akcji innego polskiego producenta, tym razem obuwia. Mowa oczywiście o marce CCC.Największy polski producent obuwia ma ponad osiemset salonów w siedemnastu krajach oraz dużą fabrykę butów skórzanych. Jest miejscem pracy ponad dwunastu tysięcy osób, a liczba rocznie sprzedanych par butów wynosi ponad cztery miliony par. CCC od pięciu lat stara się podbić zagraniczne rynki, co okazało się świetnym ruchem, który znakomicie wychodzi.
Pierwszą trójkę polskich spółek, które pozwoliły swoim inwestorom najlepiej zarobić, otwiera Lubelski Węgiel Bogdanka. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup akcji Bogdanki, dzisiaj mogą cieszyć się z ponad stu procentowego zysku, a dokładnie to o ok. 115 procent wzrosła cena akcji. Bogdanka może cieszyć się takim wynikiem, ponieważ na świecie wciąż jest koniunktura na czarny węgiel energetyczny, którego właśnie producentem jest lubelska spółka. Świat potrzebuje tego czarnego złota, by spalać go głównie w elektrowniach. Zanosi się na to, że ten stan rzeczy będzie się jeszcze długo utrzymywać. Do tego bardzo korzystna polityka rządu polskiego wobec Bogdanki także nie pozostaje obojętna.
gielda-wnetrzeNa drugim miejscu znalazł się polski gigant komputerowy, firma CD Projekt, która serią gier o Wiedźminie szturmem zdobyła światowe rynki. Można się pokusić o stwierdzenie, że ta gra jest najbardziej rozpoznawalnym polskim produktem na świecie. I to się przełożyło na wartość akcji spółki, które zdrożały aż o sto trzydzieści procent. Takiego wyniku inni mogą zazdrościć. Co ciekawe szacuje się, że wartość CD Projekt dorównała już Tauronowi, największemu polskiemu koncernowi energetycznemu.
Spółką, która pozwoliła w 2016 roku najwięcej zarobić swoim akcjonariuszom jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Akcjonariusze, którzy na początku roku 2016 kupili kilka akcji JSW i zatrzymali je do końca roku, zrobili świetny interes, gdyż ich wartość wzrosła o ponad pięćset pięćdziesiąt procent. Wszystko oczywiście dzięki chińskiemu rynkowi zbytu, który znów potrzebuje coraz więcej węgla. Globalne zużycie węgla, problemy wielu kopalni, ograniczanie wydobycia czarnego złota, sprawiły, że polska spółka tak zyskała na wartości.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *