Najbardziej zestresowani pracownicy

Niedawno ukazał się raport ADP „The Workforce View in Europe 2017”, z którego wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. Wniosek ten został wyciągnięty na podstawie badania ośmiu europejskich narodów. Przebadano około dziesięć tysięcy pracowników z Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Największym czynnikiem stresogennym jest wiek. Jak się okazało, Polacy martwią się i stresują swoim wiekiem w kontekście kariery zawodowej. To właśnie on postrzegany jest jako przeszkoda w rozwijaniu kariery. e-commerceObok wieku najczęściej pojawiającymi się hamulcami kariery są faworyzowanie innych pracowników przez kadrę zarządzającą (7%), brak awansu w dotychczasowej pracy (7%), niewystarczające kwalifikacje (5%), a także obowiązki rodzinne (5%). Wiek jako hamulec natomiast najczęściej pojawiał się u Holendrów i Szwajcarów, a także Wyspiarzy. Oczywiście, im wyższy wiek osoby badanej, tym ten czynnik zagrożenia i stresu wyższy, co oczywiście nie stanowi zaskoczenia. Ma to związek ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa, które już niedługo pracować będzie w towarzystwie pięciu pokoleń. To z kolei rodzi kolejne zagrożenie, a mianowicie grupowanie pracowników „dwóch prędkości”, tzn. młodych, którzy biegle posługują się nowymi technologiami, szybko się uczą i są aktywni, oraz na pracowników wolniejszych, którym przyswojenie nowości technologicznych nie sprawia takiej łatwości. Ci ostatni to najczęściej osoby starsze.
Ciekawą kwestią, która pokazała się w wyniku badania, jest to, że aż 7% pytanych nie było zainteresowanych awansem zawodowym. Takie stanowisko wyartykułowali pracownicy w Wielkiej Brytanii i Niemczech w największym stopniu. Może to być wynik tego, że czują się zestresowani w pracy, a zwiększenie im zakresu obowiązków, zwiększenie poziomu odpowiedzialności, mogłoby prowadzić do jeszcze większego stresu.
I właśnie ten wysoki poziom odczuwalnego poziomu stresu w codziennej pracy przez badanych Europejczyków jest dość niepokojący. Najtrudniej jest w sektorach sprzedaży detalicznej i rekreacji, a także w służbie zdrowia. Na drugim biegunie stoją zawody związane z informatyką i telekomunikacją. dziecko-ziewaPotwierdzono także podejrzenie, iż to kobiety mocniej i częściej odczuwają stres w miejscu zatrudnienia. Może to wynikać z licznych stereotypowych zachować pracodawcy czy współpracowników, mobbingu, molestowania czy dyskryminacji.
Jak wynika z badania, to Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami wśród narodowości biorących udział w badaniu. Na przeciwległym biegunie znaleźli się Hiszpanie, którzy najmniej stresują się w pracy. Blisko połowa polskich respondentów twierdzi, że codziennie doświadcza stresu w pracy. I to w kraju nad Wisłą także kobiety są bardziej zestresowane niż mieszkanki innych badanych państw.

Written by:

2 Comments

 1. budy
  4/13/2017
  Reply

  Nie stresujcie się nie ma czym!

 2. ktos
  5/9/2017
  Reply

  Właśnie moja koleżanka z pracy nie dostała awansu przez to że strasznie się stresowała ;/ nie potrafiła poradzić sobie z presją i dodatkowymi obowiązkami, nie myślała logicznie. Szef dał awans komuś innemu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *