MOYA z nowym akcjonariuszem

Wydawać by się mogło, że rynek dystrybutorów paliw płynnych jest w Polsce dość hermetyczny. Goszczą na nim zagraniczne koncerny, które dyktują ceny, jakość i usługi dodatkowe. Znalazła się jednak polska firma, która nie jest powiązana z rządem. To spółka ANWIM S.A., która jest właścicielem ogólnopolskiej sieci stacji paliw MOYA. Stacje pod szyldem MOYA są obecne w każdym województwie w Polsce. Można je znaleźć przy głównych drogach tranzytowych, przy drogach lokalnych, a także na terenie miast. Jak wskazują przedstawiciele spółki ANWIM, obecnie na terenie kraju sieć liczy ponad 170 punktów. Ale firma na tym nie chce poprzestać i wysnuwa ambitny plan, by w 2019 roku otworzyć aż 80 stacji, co dałoby łącznie liczbę 250 punktów.
tankowanieAle MOYA to nie tylko stacje benzynowe, ale także cała otoczka z nimi związana, czyli Caffe MOYA oraz produkty sklepowe sprzedawane pod własną marką. MOYA idąc śladami innych gigantów wprowadziła dwa programy lojalnościowe – dla klientów indywidualnych funkcjonuje karta rabatowa MOYA VIP, natomiast dla firm dedykowana jest MOYA FIRMA z programem kart flotowych. Jak na razie firma radzi sobie na rynku nie najgorzej. Ostatnio głośno się zrobiło o nowym inwestorze, dzięki któremu MOYA może zrobić ogromny krok w przód.
Oto niedawno podpisano list intencyjny z funduszem private equity Polish Enterprise Fund VIII, za którym stoi Enterprise Investors. Jak przekazano w oficjalnej informacji, nowy inwestor ma przejąć mniejszościowy, choć znaczący, pakiet akcji spółki. Szczegóły zostaną ustalone w trakcie negocjacji. Dodatkowo sukces przedsięwzięcia zależy także od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także od wyników analiz inwestycyjnych. Dokapitalizowanie spółki oraz wzmocnienie akcjonariatu ma umożliwić dalszy dynamiczny rozwój sieci stacji paliw MOYA. Wart wspomnieć, że spółka ANWIM S.A. to największy niezależny operator stacji paliw w Polsce. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przedstawiła dane, z których wynika, że na koniec czerwca 2018 roku spółka dysponowała 178 stacjami paliw/ Liczbę tą prześcignęły państwowe koncerny – PKN Orlen z liczbą 1771 stacji, Lotos z liczbą 484. stacjaNatomiast zagraniczne firmy, takie jak BP, Shell i Circle K liczą swoje stacje w Polsce w setkach.
Patrząc na ambitne plany spółki, nowy inwestor to dobra wróżba na przyszłość. Spółka planuje podwoić liczbę swoich stacji, zatem zastrzyk kapitału bardzo ją wzmocni i pomoże w realizacji planów. Stacje MOYA są obecne od 2009 roku i stanowią obecnie połowę dochodów spółki ANWIL, czyli jakieś 1.5 mld złotych. Drugą połowę spółka zarabia na hurtowym obrocie paliwem.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *