KIA

Coraz więcej aut tej marki jeździ po polskich drogach. Polacy przekonali się do południowokoreańskiego designu oraz jakości. KIA Motors podbija serca Polaków, nie tylko jakością ale i przystępną ceną samochodów. Jednak auta marki KIA nie były w Polsce popularne jeszcze 20-30 lat temu. A to dlatego, że marka ta jest stosunkowo młoda i od niedawna gości w Europie.
kia-motorsKIA po koreańsku oznacza „powstawać w Azji” lub „wyjść z Azji”. Nazwa choć może nam wydawać się jednosylabowa, w języku koreańskim składa się z dwóch elementów – ki czyli powstawać, wychodzić, oraz -a co w koreańskim języku oznacza Azję. Firma jest producentem samochodów osobowych, autobusów oraz aut dostawczych, a kapitałowo należy do Hyundai Kia Automotive Group.
Korporacja powstała w 1944 roku i na początku nosiła nazwę Kyungsung Precision Industry. Zajmowała się produkcją ręczną części do rowerów, a od 1951 roku także samych rowerów. W tym samym roku firma otrzymała nową nazwę Kia Industries. Widząc rosnące zainteresowanie motorami, firma postawiła w 1961 roku na ich produkcję. Rok później zaczęto produkować trójkołowy pojazd dostawczy Kia K-360. Początek lat siedemdziesiątych to wypuszczenie na rynek swojego silnika. W 1971 roku Kia postanowiła produkować samochody dostawcze. Z kolei pierwszym samochodem osobowym była Kia Brisa, którą produkowano od 1974 roku. Był to samochód produkowany w oparciu o licencję modelu Mazdy Familia. Od 1976 roku koncern wszedł w posiadanie aż 28,3% akcji firmy Asia Motors. W 1983 roku japoński koncern Mazda Motor Corporation wykupił 7,5% akcji Kia. W 1986 roku aż 9,4% akcji wykupił amerykański koncern Ford Motor Company. W marcu 1990 roku zmieniono nazwę na Kia Motors.
Pomimo licznych prób reanimacji, w 1997 roku firma zbankrutowała i znalazła się pod rządami komisarycznymi banków. W marcu 1999 roku firmę przejmuje koncern Hyundai 25-procentami akcji firm Kia i Asia. W czerwcu tego samego roku obie firmy zostają włączone w koncern Hyundaia. Nowi właściciele zwiększają swój udział akcji do 39,94% w 2003 roku, i w kolejnych latach do 47,39%, by w 2005 roku lekko je obniżyć do poziomu 40,62%.kia-kierownica
W międzyczasie firma Kia wchodziła na zachodnie rynki. Najpierw za cel obrała sobie podbój rynków amerykańskich i Europy. Wiązało się to z dynamicznym wzrostem produkcji. Pod koniec 1993 roku liczba ta przekroczyła 3 miliony egzemplarzy. Koncern rozwijał się wciąż bardzo dynamicznie. W marcu 2005 roku na ulicę wyjechało pięciomilionowe auto.
Dzisiaj Kia jest najstarszym i drugim co do wielkości producentem samochodów w Korei. Na całym świecie z taśm produkcyjnych zjeżdża rocznie około 1,3 miliona aut. W Polsce Kia Motors pojawił się w 1995 roku.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *