Giganci 2015 roku

Amerykański magazyn „Forbes” specjalizuje się w tworzeniu różnych rankingów, list czy zestawień dotyczących biznesu – od najbogatszego człowieka na świecie po najpotężniejsze korporacje. I po raz kolejny został opublikowany ranking największych i najpotężniejszych spółek publicznych świata zwany listą Global 2000. I wzorem poprzedniego, 2014 roku, w 2015 także zdominowały czołówkę listy, a dokładniej pierwszą czwórkę. Mowa naturalnie o chińskich spółkach.
Tak wielki sukces chińska gospodarka zawdzięcza hossie na światowych rynkach. Obok chińskich gigantów znajduje się jeszcze wiele firm z całego świata, które wykorzystały wzrost gospodarczy lub jego brak, i umocniły swoją pozycję na globalnym rynku. korporacja-biznes-chinyJak donosi „Forbes” wartość wszystkich firm sklasyfikowanych w omawianym rankingu wzrosła o dziewięć procent w stosunku do roku poprzedniego i wynosi około 48 bilionów dolarów. Ich przychody wzrosły do wysokości 39 bilionów dolarów, a wartość należących do nich aktywów miała wynieść 162 biliony dolarów. Zauważalny jest wzrost chińskich firm. W roku 2015 na czele listy znalazło się czterech gigantów – Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), China Construction Bank, Agricultural Bank of China i Bank of China. Ten ostatni wskoczył na czwarte miejsce po zeszłorocznym uplasowaniu się na miejscu dziewiątym.
Na piątym miejscu znalazła się maszyna inwestycyjna Warrena Buffeta, który jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Berkshire Hataway to istny wehikuł inwestycyjny. Na kolejnym miejscu widać JPMorgan Chase, amerykański bank inwestycyjny. JPMorgan Chase jest największą instytucją tego typu w Stanach, a od 2009 roku do dziś nie zdarzyło mu się zajmować niższych pozycji niż piąta. Należy przypomnieć, że rok 2009 to dla banków trudny czas,gdyż do głosu dochodziły skutki kryzysu finansowego, co spowodowało, że JPMorgan Chase zajął wówczas dopiero 16 miejsce.
Business FieldZestawienie magazynu „Forbes” pokazuje tendencje rozwojowe gospodarek światowych. Ranking zdominowały firmy z Państwa Środka oraz Stanów Zjednoczonych. To właśnie z tych krajów pochodzą firmy z pierwszej dziesiątki zestawienia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w całym zestawieniu więcej przedsiębiorstw pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Jest ich łącznie 579. Z Chin na listę zakwalifikowało się 232 podmiotów gospodarczych. Co ciekawe po raz pierwszy liczba spółek chińskich przewyższyła liczbę firm rodem z Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni reprezentuje w zestawieniu 218 przedsiębiorstw.
W zestawieniu blado wypada Europa, z której pochodzi zaledwie 486 firm. To spadek o 20 podmiotów względem ubiegłego roku. Z tej liczby 95 spółek pochodzi z Wielkiej Brytanii czyniąc ją liderem europejskich państw w reprezentowaniu Starego Kontynentu w rankingu Global 2000.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *