Top 10 największych przedsiębiorstw na świecie

Wszyscy przedsiębiorcy zgodnie twierdzą, że zarówno w życiu, jak i w biznesie trzeba być rekinem. Prowadzenie firmy to przecież nie lada wyzwanie i wprost niewyobrażalny natłok obowiązków. Mechanizm zazwyczaj działa tak, że firmę zakłada jedna lub dwie osoby. Jeżeli biznes idzie dobrze, zatrudniani są kolejni pracownicy. Następnie wyodrębniają się konkretne działy zadaniowe, a jeżeli wszystko nadal idzie po myśli prezesów – zasięg działań rozszerza się poza granice macierzystego kraju.
W ten magiczny sposób powstają wielkie korporacje o międzynarodowym zasięgu, których kapitał zakładowy liczony jest w miliardach dolarów, a roczne obroty firmy przekraczają granice zdrowego rozsądku. Na potrzeby niniejszego artykułu postanowiliśmy więc przyjrzeć się największym korporacjom świata. W tym celu sporządziliśmy ranking dziesięciu najbardziej dochodowych przedsiębiorstw świata. Zaczynamy naturalnie – od końca.
Miejsca 10 i 9 to dwie firmy zajmujące się wydobyciem paliw. Są to kolejno Total S.A i Vitol, których roczne przychody wahają się w granicach 190 miliardów dolarów. Miejsce ósme zajął japoński konglomerat ekonomiczny Japan Post Holdings, z wynikiem 201 miliardów. Miejsce siódme to dobrze wszystkim znana Toyota, z rocznym dochodem 203 miliardów dolarów.

japan-post
Japan Post Holdings

Miejsca od szóstego do drugiego zajmują korporacje, które co ciekawe, stanowią dla siebie nawzajem konkurencję. Wszystkie bowiem zajmują się wydobyciem paliw kopalnych. Są to kolejno: Saudi Aramco, Sinopec, BP, Royal Dutch Shell oraz ExxonMobil. Roczny dochód pierwszego z nich wynosi 233, a ostatniego – 370 miliardów dolarów. Pytanie brzmi więc – kto był w stanie przeskoczyć paliwowych gigantów?
O dziwo, jest to amerykańska sieć supermarketów Walmart. Aktualnie firma ta jest największym na świecie sprzedawcą detalicznym, a jej roczne dochody szacuje się na niemal 422 miliardy dolarów…

shell
Rafineria Royal Dutch Shell
walmart
Walmart
Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *