Kawasaki

Firmę tą najczęściej kojarzy się z produkcją szybkich i efektownych, bardzo popularnych motocykli. Tymczasem Kawasaki to także statki, maszyny budowlane czy wielkie inwestycje budowlane. Kawasaki Heavy Industries to japoński koncern, który powstał w 1969 roku w wyniku połączenia firm Kawasaki Dockyard, Kawasaki Rolling Stock Manufacturing i Kawasaki Aircraft. Jak większość przedsiębiorstw japońskich, w trakcie II wojny światowej marka zaangażowana była w przemysł ciężki, zbrojny. Produkowała samoloty i okręty.
kawasaki-ogienHistoria firmy sięga 1886 roku, kiedy to Shōzō Kawasaki powołał do życia przyszłego giganta. Firma powstała na bazie stoczni, którą Kawasaki otworzył w 1878 roku. Jednak za prawdziwy początek firmy uznaje się rok 1896, kiedy została powołana spółka, której pierwszym prezesem został Kōjirō Matsukata Na początku spółka zajmowała się produkcją statków. Okres ten zakończył się w 1906 roku, kiedy to powstała spółka-córka pod nazwą Hyugo Works. Z tą chwilą przedsiębiorstwo zajęło się produkcją maszyn, urządzeń oraz wagonów dla potrzeb kolejnictwa.
Firma szybko się rozwijała, a w 1918 roku skonstruowano pierwszy japoński metalowy samolot. Stało się to w powstałym departamencie lotniczym firmy. Dziesięć lat później, w 1928 roku Hyugo Works przekształca się w Kawasaki Rolling Stock Manufacturing. Departament lotniczy wydziela się w samodzielną spółkę pod nazwą Kawasaki Aircraft. Kawasaki Steel Corporation powstaje w 1950 roku ze stalowni firmy. Każda z powstałych spółek z dawnej kompanii zyskała niezależność i osobowość. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku to dynamiczny rozwój całej korporacji.
Pierwszy motocykl został wypuszczony w 1961 roku, a za jego produkcję odpowiedzialna była spółka Kawasaki Aircraft.
Rok 1969 był niezwykle ważnym rokiem dla całej korporacji. Mianowicie to data zjednoczenia przedsiębiorstw Kawasaki. To także rok produkcji pierwszego japońskiego robota przemysłowego.kawasaki-robot
Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku firma zaczęła produkcję motocyklów, które wysyłane były na rynek amerykański. Od tego czasu to właśnie jednoślady stały się symbolem rozpoznawalnym marki Kawasaki. Kawasaki dla wielu to marka motoryzacyjna, pomimo, że większość dochodów nie pochodzi z tej branży. Tymczasem Kawasaki zaliczana jest do wielkiej czwórki marek, które kontrolują ponad połowę światowego rynku motocyklowego. Pozostałe trzy firmy to Honda, Suzuki i Yamaha.
Korporacja ma na swoim koncie sporo sukcesów. Jednym z nich jest zamówienie na budowę jednej z wież najdłuższego wiszącego mostu na świecie – Akashi Kaikyo. Most został otwarty w 1998 roku, natomiast firma realizowała owo zamówienie od 1989 roku. Przedsiębiorstwo brało także udział w pracach nad Eurotunelem.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *