Jak przeżyć w korpoświecie, część 2

Świat pracowników korporacji wydaje się być innym wymiarem dla pozostałych pracowników. Opowieści, stereotypy czy wyobrażenia dotyczące pracy w korporacji krążą wśród pracowników biurowych innych firm czy osób bez pracy od wielu lat. Czy są one zgodne z prawdą może się przekonać tylko ten, kto kiedykolwiek pracował lub nadal pracuje w korporacji. A kiedy już się wejdzie w ten świat układów, plotek czy zależności służbowych, trzeba wypracować sobie sposoby na radzenie sobie w tym nowym środowisku.
Specjaliści od zarządzania, psychologowie pracy zalecają, aby dobrze planować sobie każdy dzień. Jedną z krążących plotek czy opinii jest ta dotycząca wiecznych nadgodzin. Poniekąd nie da się uniknąć, ale takie sytuacje zdarzają się przecież w każdej firmie. praca-w-korporacjiCzęsto powodem pracy w dodatkowych godzinach jest fakt, że pracownik źle planuje sobie zadania, które musi wykonać. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę, zajmowanie się życiem biurowym, długie rozmowy telefoniczne ze znajomymi czy rodziną także nie ułatwiają pracy. Eksperci proponują, aby tworzyć ramowy plan tygodnia i każdego dnia. Do tego należy pamiętać o punktualności.
Duży natłok obowiązków może szybko zaowocować wypaleniem zawodowym, zatem zaleca się poznanie swojej granicy. Nie należy brać na siebie dodatkowych obowiązków, jeśli nie jest się w stanie ich wypełnić. Niewykonanie w czasie i z zamierzonym skutkiem jakichś zadań rodzi frustrację i inne nieprzyjemne skutki zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że nikt nie jest osobą doskonałą, może popełniać błędy. Trzeba nauczyć się być asertywnym, mówić „nie” nie obrażając nikogo, nie urażając cudzych uczuć. Asertywność jest bardzo pożądania cechą w pracy z innymi, zatem doskonale się sprawdzi w korpożyciu.
Dobrą okolicznością porozmawiania o pracy, o środowisku jest spotkanie się podczas przerwy lunchowej. Warto wykorzystać ten czas na lepsze poznanie współpracowników, porozmawianie o nowych pomysłach, poznanie opinii (czasem mniej oficjalnych). Zaleca się więc wykorzystanie tej przerwy do regeneracji sił, nabrania sił i oderwania się od biurka i ciągłego siedzenia. Do tego należy pamiętać, że pracując w kilkoosobowym pokoju zapachy jedzenia mogą innym przeszkadzać.I hate this job
Warto też poznać mowę korporacyjną. Specyficzne określenia, zapożyczenia z języka angielskiego na stałe weszły w świat biznesu. Warto je szybko sobie przyswoić, by móc swobodnie rozmawiać i rozumieć, co inni mówią. Nie zaleca się jednak nadużywania anglicyzmów, gdyż naszpikowany nimi język odbierany jest jako sztuczny.
I w końcu zaleca się, aby zainteresować się własnym rozwojem, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Takie informacje można zasięgnąć w dziale kadr, gdzie najczęściej dostępne są zasady, regulaminy czy inne dokumenty traktujące na temat podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Coraz więcej dużych firm w swoich budżetach planuje także szkolenia wyjazdowe o charakterze integracyjnym. Warto w takich eventach uczestniczyć, choćby po to, by pozyskać nowych znajomych, wymienić doświadczenia czy po prostu dobrze się bawić.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *