Dior

Korporacje kojarzą się za zwyczaj z podniebnymi drapaczami chmur, wykonanymi ze szkła i stali. W tych molochach pracują od rana do nocy ludzie w garsonkach i garniturach. Lunch zjadany jest w pośpiechu, a życie prywatne prawie w ogóle nie istnieje. Kariera oparta jest o wyścig szczurów, a zarobki nie są pożytkowane na przyjemności, gdyż nie ma na to czasu. Jednak to tylko część prawdy. Są takie korporacje, o których nie myśli się w powyższych schematach.To światowe domy mody. Nikt przecież nie rozpatruje Chanelle czy Diora pod tym kątem. Tymczasem to taka sama korporacja jak np. Ernst & Young.

diorTymczasem dom mody Dior to tysiące osób zatrudnionych, miliony euro w obrocie. Christian Dior S.A., zwany potocznie po prostu Diorem, to francuski dom mody, którego założycielem był Christian Dior. Stało się to w 1946 roku. Pierwszy dom mody otwarto przy 30 Avenue Montaigne w Paryżu. Obecnie firma uznaje swój oficjalny początek w 1947 roku.

Na początku dom mody Dior należał do Marcela Boussaca i jego Boussac Saint-Freres S.A. Sam Christian Dior, pomimo zależności od biznesmena, dzięki swemu zmysłowi artystycznemu i kreatywności potrafił zadbać o to, by mieć przyzwoicie wysokie zarobki oraz niekontrolowany udział w firmie. Dior miał także prawa do niezwykle wielkiej części w wytwórni tekstylnej Boussaca, legalne prawo przywództwa oraz prawo do jednej trzecie zysku. W kuluarach szeptano, że dom mody Dior jest popisem próżności biznesmena, a sam Christian Dior jako dyrektor kreatywny oraz niekwestionowana twarz domu, jest nijako maskotką biznesmena.

Dziś dom mody Diora to ponad 160 butików na całym świecie, niestety poza Polską. Kreacje tej korporacji noszą największe gwiazdy Hollywood podczas najważniejszych okazji. To także ulubione stroje współczesnych miliarderów oraz arystokratów. Sukces domu mody leży w wielkiej kreatywności oraz odwadze Christiana Diora, który po II wojnie światowej odważył się zaproponować zupełnie nowy krój sukien dla kobiet. Ze względu na deficyty w tekstyliach, kobiety nosiły sukienki i spódnice nazwane pudełkowymi. dior-suknieDior zaproponował bardziej kobiece kształty. Jego projektu sukienek czy kostiumów podkreślały smukłe talie osy czy łuk bioder. Na początku tak odważne kroje budziły sprzeciw kobiet, zwłaszcza, że ich uszycie wymagało dość dużej ilości materiału, którego po prostu na rynku brakowało. Jednak kiedy sytuacja się nieco poprawiła, taliowane spódnice i sukienki weszły na stałe do kanonu krawiectwa oraz mody światowej.

Pozycja domu mody Dior szybko wzrosła i ugruntowała się jako jednego z najważniejszych kreatorów mody na świecie, natomiast miasto, które stało się kolebką firmy Diora, umocniło się na pozycji stolicy światowej mody.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *