W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy już Wam listę największych i najlepiej prosperujących korporacji na świecie. Ich globalny zasięg oraz stały popyt na usługi sprawiają, że w najbliższym czasie nie można spodziewać się jakichkolwiek zmian w tym rankingu. Dlatego też w tym miejscu postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej największym korporacjom, które działają przede wszystkim na polskim rynku.
Miejsce dziesiąte zajmuje niemiecka Grupa Metro AG, prowadząca dystrybucję takich hipermarketów jak Saturn, Media Markt, Real czy Makro. W polskich oddziałach firmy zatrudnionych jest blisko 20 tysięcy pracowników. Na miejscu dziewiątym znajduje się natomiast, wszystkim dobrze znane, PZU, które rocznie generuje przychody rzędu 17 milionów złotych. Miejsca 8, 7 i 6 zajmują odpowiednio: Eurocash, Tauron oraz KGHM (przychody rzędu 20-28 milionów złotych w skali roku).
Finałową piątkę otwiera Grupa Lotos, która zajmuje się przede wszystkim wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych. Obecnie na terenie całego kraju znajduje się ponad czterysta stacji paliw Lotos. Miejsce czwarte to największy dystrybutor ciepła i energii – PGE. Zatrudnionych jest tu ponad 40 tysięcy pracowników, a całkowite obroty firmy wynoszą ok. 30 milionów złotych rocznie. Pora przejść do podium naszego rankingu.
Miejsce trzecie to portugalski koncern Jeronimo Martins. Jeżeli nazwa ta niewiele Wam mówi, wystarczy wpisać w Google: „kto jest właścicielem sieci Biedronka?” – zdziwienie gwarantowane. Miejsce drugie zajmuje natomiast Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W PGNiG zatrudnionych jest łącznie 30 tysięcy pracowników.
Bezkonkurencyjnym liderem, który zostawia całą resztę daleko w tyle, jest PKN Orlen. Przychody tej firmy wynoszą niespełna 114 milionów złotych rocznie (ponad 3 razy więcej niż drugi w rankingu PGNiG). Orlen ma w Polsce ponad półtora tysiąca stacji benzynowych.
Be First to Comment