Najbardziej znienawidzone korporacje wg Russia Today

Russia Today to wielojęzyczna rosyjska stacja telewizyjna, której właścicielem jest rząd Federacji Rosyjskiej. Siedzibą telewizji jest oczywiście Moskwa. Russia Today nadaje na cały świat, co sprawia, że jest ważną tubą propagandową oraz barometrem nastrojów na Kremlu. I właśnie jej newsy są mniej więcej tak odczytywane. Zatem nikogo nie zdziwił ranking najbardziej znienawidzonych korporacji na świecie, za którym stoi Russia Today. Jeszcze bardziej nie powinien dziwić fakt, że znalazły się w jego czołówce największe amerykańskie firmy. Co prawda z niektórymi ocenami trudno jest się nie zgodzić, to całość wydaje się być dość subiektywna. Russia Today przekonuje jednak, że ranking powstał na podstawie wnikliwej analizy trendów w internecie.
Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się firma MONSANTO. Jest to korporacja, która stała się największym na świece producentem pestycydów oraz nasion GMO. Monsanto to pierwszy na świecie producent, który na rynek wypuszcza genetycznie modyfikowane nasiona. MONSANTOSą one tak zaprogramowane, że są odporne nawet na jej własne herbicydy i pestycydy. Ironia losu. Monsanto jest znana przede wszystkim jako producent DDT i niesławnego Agent Orange (czynnik pomarańczowy). Warto przypomnieć, że pestycydy są odpowiedzialne za zniszczenie milionów hektarów zbóż, a składniki chemiczne w nich zawarte są przyczyną wielu chorób, w tym nowotworowych. To także na ich „sumieniu” leży wymieranie owadów, tak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i życia na Ziemi. W tym kontekście ocena wydaje się sprawiedliwa.
Drugim miejscem może się pochwalić Apple. Producentowi Jabłuszek dostało się za złe i niezgodne z prawem traktowanie swoich pracowników. Do tego dochodzą jeszcze zarzuty takie jak pranie pieniędzy w rajach podatkowych czy skuteczne uciekanie od płacenia podatków. Apple ma na swoim sumieniu, zdaniem Russia Today, jeszcze więcej grzechów.Apple Zdaniem niezadowolonych użytkowników internetu, firma nie stosuje się do dyrektyw ochrony zdrowia i środowiska, a także bardzo chętnie wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję na rynku. A na koniec perełka: Apple ponoć celowo spowalnia działanie starszych modeli swoich iPhonów, by wzmocnić sprzedaż tych nowszych.
Na trzecim miejscu znalazła się firma Nestle. Choć kojarzona jest z pysznym piciem i jedzeniem, w tym dla najmłodszych dzieci, to w internecie bardzo jej nie lubią. Pomimo, że firma oficjalnie stawia przed sobą hasło, będące jednocześnie celem – podnoszenie jakości życia i dbałość o zdrowszą przyszłość. Niestety, na swoim koncie firma ma wiele skandali związanych z nieprawidłowościami w zatrudnianiu personelu i wykorzystywaniu swoich pracowników. Takie złe traktowanie miało być praktykowane w wielu krajach. Pojawiały się także skandale z jakością pożywienia, zwłaszcza dla małych dzieci.
Na kolejnych miejscach znalazły się Philip Morris, McDonald’s, JPMorgan, Halliburtonczy Facebook.

Written by:

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *